Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2011

ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ένα πολύ καλό παιχνίδι είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε σήμερα το βράδυ ανάμεσα σε 2 εξαιρετικές ομάδες, την Άρσεναλ και την Μπαρτσελόνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους καθώς απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως η Μπαρτσελόνα που ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίωρο ευτύχησε να προηγηθεί στο 27' λεπτό με κοντινό πλασέ του Βίγια ύστερα από καταπληκτική κάθετη πάσα του Μέσι. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Καταλανούς μπροστά στο σκορ όμως τα πράγματα στο δεύτερο θα εξελίσονταν εντελώς διαφορετικά. Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά, πίεσε αλλά δε κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Ο Βενγκέρ έριξε στη μάχη τον Αρσάβιν στο 70΄ και αυτή του η κίνηση έμελλε να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού. Ο Ρώσος δημιούργησε ένα γκολ για τον Φαν Πέρσι, ο οποίος σκόραρε με εξαιρετικό πλασέ από την κλειστή γωνία, ενώ σκόραρε το δεύτερο σ ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο για τους κανονιέρηδες. Αξίζει να αναφέρουμε ότι και στα 2 γκολ φέρει τεράστια ευθύνη ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα ο Βαλντέζ, ο οποίος δείχνει να είναι ''λίγος'' κάτω από τα δοκάρια των Καταλανών. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κι έτσι όλα θα κριθούν στη Βαρκελώνη σε 15 μέρες. Στο άλλο παιχνίδι η Σαχτάρ του Ντονετσκ πέτυχε τεράστια νίκη εναντίον της Ρόμα στο Ολύμπικο με σκορ 3-2 και έγινε το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του CHL.